במחשבה על ביגוד / מרגרט מאייקרוט

להלביש ילדים היטב בחורף*** מחנכת וולדורף לגיל הרך במשך 25 שנים באנגליה.

האדם בשונה מבעלי חיים אחרים, נולד עירום-ללא הגנה פיזית, מה שלמעשה מעמיד אותו במצב שכאשר הוא מתחיל את מסעו על פני האדמה הוא תלוי ונתון לטיפולם של אחרים.

בטבע אנו רואים ששכבות ועטיפות מגנות הן הכרחיות להתפתחות וגדילה. הזרע זקוק לאדמה חמה, ביצת הציפור זקוקה לקליפתה ועוד. כך גם האדם צריך להיות מוגן מהרוח וממזג האויר, וכן מזיהום האויר של העולם המתועש של ימינו.

בתקופה מסוימת ומסיבות שונות היה באופנה לחשוף ילדים צעירים להרבה שמש ואויר, כשהמחשבה מאחורי הרעיון היתה לחשל אותם בגיל צעיר. גישה זו לא התייחסה לעובדה שהאדם צריך לבנות ולווסת את " איבר החום" שלו ללא תלות בטבע.

הילד מתפתח ונעמד בזקיפות על שתי רגליו- מרים עצמו מעל ממלכת המינרלים, הצמחים והחיות וצועד בשבילו הייחודי הנפרד מזה של יתר המינים.

איבר החום של האדם מווסת את עצמו ללא הפסקה ושומר על איזון בין חום וקור ללא קשר לשינויים המתרחשים בסביבה בה הוא חי.

האדם זקוק לאיזון בחום גופו כדי להיות פעיל ונוכח.

המיומנות שבאיזון הכוחות המנוגדים של חום וקור מושגת בשנים הראשונות של חיי האדם. יותר מזה זהו תהליך שקשור לעבודה שהגוף, הנפש והרוח של חיי האדם נמצאים בכוחות משתנים במהלך חייו. כאשר אנחנו לא בדיוק " נוכחים " אנו מרגישים קור. ברגעים אחרים אנו " קודחים " מחום. אדם צריך לבסס את חומו האנושי בכל שלב בחייו אם הוא רוצה להיות שמח ובריא. לכן חשוב ביותר להורים ולמחנכים לטפח ולבסס את איבר החום המתפתח וגדל. זהו בעיקר עניין של הגנה.

אפשר לומר שכמעט טוב יותר לשגות בהלבשת יתר של הילד הצעיר מאשר הלבשה לא מספקת.

ברוב המקומות בעולם, הסתיו והאביב הן התקופות הרגישות ביותר ובהן צריך להפנות הכי הרבה תשומת לב להגנה.

בתקופות האלה יש לנו נטייה לחשוב שכמה ימים חמים בתחילת האביב מבשרים את הקיץ , וכמה ימים חמים בסוף הקיץ הם עדיין חמים מספיק.

החלק התחתון של גופנו ( איזור הבטן והגב התחתון ) הוא המקום נו נמצא " התנור " הפנימי, ושם אנו זקוקים לחימום והגנה.

כאשר אנו נמצאים בחוץ –הראש, הידיים, והרגליים , צריכים להיות עטופים על מנת למנוע "בריחה" של כוחות חימום מהגוף. מה שחשוב לזכור הוא ש" איבר החום " של הילד רגיש ועדין יותר מזה של המבוגר.

לעיתים כה קרובות אנו רואים ילדים רצים, שהחלק התחתון של גבם ובטנם חשופים, מכיוון שהחולצה קצרה מדי או המכנסיים נמוכים מדי ומחליקים מטה. אזור הכבד והכליות הזקוקים יותר מכל לחימום, מאבדים בצורה זו הרבה חום וכתוצאה מכך כוח.

עלינו לדאוג להגן בכל דרך ( שכבות, כתפיות ) על אזור גוף זה באופן שלא יפריע לילד להיות חופשי בתנועותיו או משחקו. מומלץ ביותר להלביש ילדים צעירים בשכבות.

בימינו יותר ויותר בגדים נתפרים מבדים סינטטיים וקשה יותר להשיג בגדים התפורים מבדים טבעיים כגון צמר, משי וכותנה, שבאופן ברור מגנים טוב יותר על גופנו. העור הוא איבר רגיש, הוא הגבול החיצוני של הגוף והוא חי ונושם. לפיכך באופן בלתי פוסק העור הוא זה המקשר בין הגוף לסביבה. כאשר הגוף מכוסה בבגד העשוי מחומר שאינו אורגני , הוא עלול להתגרות ובאופן ישיר להשפיע על האדם, חומו והתנהגותו. הבגדים התפורים והסרוגים מחומרים אורגניים הם בד"כ יקרים יותר אך מומלצים מאוד.

אחת הדרכים היא ליצור " רשת" של החלפת בגדים בין המשפחות השונות, תפירה מחודשת, תיקונים וסריגה, ובכך ליצור עשייה משותפת!

גם לצבעים בהם לבוש הילד חשיבות גדולה ויש לקחת זאת בחשבון. חשוב לבחור לילד בגדים המתאימים לאישיותו ולטמפרמנט שלו ולאו דווקא לפי צווי האופנה האחרונים ( הדבר נכון גם למבוגרים ).

אתגר לא קל הוא להורה ולמחנך, ומצריך התבוננות והבנת הילד המתפתח.

כאשר מדובר בילד צעיר אנו רוצים לחשוב על אריגים טבעיים כפי שהזכרנו וצבעים מצבעי הקשת- אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול , סגול….

פחות עלינו להלביש את הילדים באפור, חום ושחור בשלבים המוקדמים לחייהם.

עוד מצאתי שהדפסים וכיתובים גם הם משפיעים. כאשר ילד לובש בגדים חלקים הוא נוטה להיות יותר בהרמוניה בתוך עצמו ויותר מרוכז ; העין קולטת צבע אחד ואינה צריכה לקפוץ מהתרשמות להתרשמות כאשר עליה להתבונן בהדפסים וכיתובים שונים.

הדפסים וכיתובים הם בעלי השפעה מיידית ומעוררים את הנפש הצעירה והלא מובנת לעולם המבוגרים. הם גם קוראים לתשומת לב מיותרת מהסביבה אל הילד ושוב מכניסים אלמנט של עירנות מיותרת.

אל לבגדי הילדים להיות הדוקים מדי ,ההיפך, עליהם להיות משוחררים. העור כאיבר נושם יכול להגשים את תפקידו טוב יותר , תנועות הגפיים תהיינה חופשיות יותר ומשוחררות יותר והילד יוכל להיות יותר מתנועותיו ופעולותיו.

לכן על הילד להיות לבוש בבגדים של ילדים ולא בבגדים שהם חיקוי לבגד המבוגר כמו מכנסי גינס , שרוולים מתנופפים, בטן חשופה , כתפיים חשופות, או מכנסיים צמודים ונמוכים ועוד.

*** אנא הלבישו אותנו טוב בכמה שכבות חמות, כובע, גרביים , מעיל ועוד – " התנור " שלנו צריך להיות חם כל הזמן!

קרדיט לתמונה: Serhio Magpie

2 thoughts on “במחשבה על ביגוד / מרגרט מאייקרוט

 1. כתבה נפלאה
  כל הכבוד.
  אנחנו גם צריכים להפריש רעלים באמצעות העור.
  עור עם נקבוביות סגורות (מקור) לא יועיל. לכן מקרי הנזלת כ"כ מרובים בחורף. זה האמצעי של הגוף לפצות על נקבוביות סגורות ולהפריש רעלים מנזלת במקום בזיעה.
  הגוף חכם. הנזלת זו לא "תקרית מצערת".
  לא להאמין אבל כבר חודש אני מסיים מקלחת במים הכי קרים. זה גורם לכל הנקבוביות להסגר ולגוף להמריץ את הדם כאמצעי הגנה מפני הקור. ברגע שיוצאים מהמקלחת – בחוץ יותר חם מהכפור שבו התרחצת (בטח אם אתה מחמם את המקלחת, וגם אם לא) והנקבוביות נפתחות לכל היום…
  אם אתה מסיים מקלחת במים חמים – אתה יוצא לאויר יותר קר מהמים והנקבוביות סגורות לכל היום.
  שווה מחשבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *