שני – "אני מאמין"

הגעתי להתעסק בחינוך מתוך חיפוש אחר נפשות עדינות וטהורות אשר לא מצאתי ברוב הפעמים בעולמם של המבוגרים. תוך מפגשיי עם ילדים וצעדי הראשונים בלימודי חינוך ולדורף התגבשה בי יותר ויותר ההבנה שגם הילדים עצמם מאוד זקוקים לנפשות העדינות אשר מסוגלות להבין את העולם המיוחד שבו הם חיים, את הדרך בה הם חווים את העולם ואת הצרכים הכי חשובים עבורם, אשר בד"כ פשוטים בהרבה מאיך שאנחנו נוטים להתייחס אליהם.

עם כל צעד וצעד שלי בעבודה עם ילדים, למדתי, שגם אותם הנפשות העדינות, אשר בחרו לעסוק בחינוך ולפגוש את הילדים יום יום, נדרשות ללא הרף להסיר מעליהם את הדרכים הסובייקטיביות אשר בהם התרגלו להתבונן על העולם ולהגיב מתוכם, ולזכך את נפשם יותר ויותר.

עבודת המחנך, ובעיקר מתוך היכרותי עם חינוך ולדורף, מזמנת לו בכל רגע נתון מראה לעצמו, ולכן, עבודת החינוך היא בראש ובראשונה חינוך עצמי.

כשהבנתי את משמעות הדבר, ואת הכוח שיש לנו המבוגרים, להשפיע על הילדים רק מתוך מי שאנחנו, גיליתי שזהו דבר משמעותי מאוד בעולמינו המודרני ושעבודת החינוך, המתחילה בחינוך עצמי, יש לה השפעה גדולה לאין שיעור על העולם שבו אנו חיים.

תוך כדי עבודתי גיליתי עד כמה ילדינו חשופים לחיים המבוגרים בטרם עת, וכמה מעט זמן נשאר להם באמת להיות ילדים ופחות "מחוספסים". בעיני, להיות ילד משמעו תמימות, סקרנות, יראת כבוד, צניעות ופליאה כלפי הדומם הצומח, החי, הנפש והרוח בעולם. ואכן בעבודתי יש לדבר חשיבות רבה- לפתח בילדינו את אותן התכונות, או למעשה רק לשמור אותם לאורך כמה שיותר זמן.

ואולי- אלו הן התכונות החסרות גם לנו המבוגרים, והן אלו אשר יביאו אותנו לאושר אמיתי שאחריו בני האדם תרים. ומאז שהתוודעתי לעולמם של הילדים- אותה התבוננות רגישה על העולם, הופכת יותר ויותר למנת חלקי.

ואכן, מטרה זו ודרך זו בה אני מאמינה, מאתגרת ומעמידה קשיים לא מעטים בדרך. העבודה היום יומית בגן דורשת תעצומות נפש רבות על מנת להמשיך ולדבוק במטרה אשר לשמה הגעתי למקצוע הזה. אותם ילדים הנם יצורים חכמים במיוחד ורגישים מאין כמותם ותמיד תמיד מעמידים אותי כגננת בפני קושי אשר ממנו אפשר לוותר ולסגת, או להמשיך קדימה מתוך רצון מאוד גדול, ועם למידה חדשה ומשמעותית באמתחתי.

האהבה הגדולה שאותם ילדים נותנים, הדמות החשובה אשר אני מהווה עבורם, גורמת לי בכל שנה, בכל יום ובכל רגע ורגע בגן- להבין שהמקצוע הזה מלא בקסם, אהבה ושמחה, ולבחור בכל פעם מחדש להמשיך ולצעוד בשביל המופלא הזה.

1 thought on “שני – "אני מאמין"

 1. שני יקרה ואהובה,

  כמה מרגש לשמוע את הדברים הכנים והרגישים שאת אומרת.
  את באמת פיית יער קסומה ופרועה ואנחנו אוהבים אותך איך שאת.
  וכמובן את שאר הצוות הנפלא שקולו נשמע בגן ומגיע עד לביתינו.
  ההשפעה שלכם על נפשות ילדינו היא ניכרת.
  ואנו מודים לכם כל יום ויום על כל כך הרבה אהבה, חשיבה, והשקעה נפשית מאומצת.

  משפחת סיגל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *